SUP ELAMUSRETKEL OSALEJA MEELESPEA

SUP & VÕITLUSSPORT blogi - aerulaud, aerusurf, muay thai

Kommenteeri

Surfsport korraldab suvekuudel tuulevaikse ilmaga SUP elamusretki Eesti erinevatel veekogudel. Mida peaksid silmas pidama, kui lähed aerulauaga matkama ?

SUP (lühend „Stand Up Paddling“) tähendab aerutamist vee peal püsti seistes spetsiaalse aeru ja -lauaga igasugustes ilmastikutingimustes, mis jäävad inimvõimete piiresse.
Retk on rännak (pikem teekond jalgsi või muul viisil) varem kindlaksmääratud eesmärgil ja marsruudil. Samatähenduslik sõna on ka „matk“, aga üldisem ning ei täpsusta eesmärki ja marsruuti.
Retke eesmärk on pakkuda võimalust nautida loodust rahulikult vee peal aerutades aerulauaga endale sobivas sõiduasendis (püsti, põlvili, istuli või kõhuli). Retke eesmärk ei ole õpetada detailselt korrektset sõidutehnikat vee peal liikumiseks, selleks on SUP baaskoolitus & -treening (õpitu kinnistamine). Enne retkele minekut viib retkejuht läbi väga põgusa teoreetilise koolituse sõiduasenditest, aeru tõmbe tehnikast, pööretest ja ohutusest. Praktika toimub iseseisvalt juba vee peal, kus retkejuht annab võimalusel soovitusi ja korrigeerib tehnikat. Üldjuhul saavad enamus antud infoga oma esmakordsel kokkupuutel SUP sõites hakkama.
Retkel liigutakse (füüsiline tegevus) loodusjõudude meelevallas (ettearvamatus) grupis (kõik retkel osalejad koos) vastavalt matkajuhi poolt antud juhistele.

a) hinda kriitiliselt enne SUP retkele tulekut oma sportlikku vormi ja valmisolekut jääda rahulikuks ka keerulistes situatsioonides; 

SUP sõitja kõige suurem „vaenlane“ on tuul ja osa retkest tuleb kindlasti sõita nii vastutuules, kui külgtuules. Kõige ebastabiilsem on SUP laud külgtuules sõites ja sellisel juhul vali võimalusel sõidutrajektooriks pigem „sik-sak“ ehk 30-45 kraadi ülestuult & seejärel 30-45 kraadi allatuult etteantud sõidusuunas;
Üldjuhul saavad enamus hakkama tuule kiirusega kuni 3 m/s (hetkelised puhangud lisaks +2 m/s). Kui keskmine tuule kiirus ületab 5 m/s (puhangud veel tugevamad), siis päris paljud algajad aerulaudurid jäävad sellistes oludes juba hätta.   

b) grupist omavoliline lahkumine ilma retkejuhti teavitamata EI OLE LUBATUD;

Omavoliline lahkumine ilma retkejuhti teavitamata võib ohtu seada teie ohutuse vee peal, samuti teiste grupi liikmete ohutuse ning retk ise ei saa tõenäoliselt enam jätkuda planeeritud marsruudil või jääb üldse ära. Kui keegi grupist lahkub, siis retkejuht tuleb teid kindlasti otsima, mis raiskab mõttetult aega ning jätab ülejäänud grupi liikmed ilma valveta ja võimaliku ohu korral ilma abita.

c) kuula retkejuhi juhiseid ja väldi isetegevust; 

Retkejuht ei „targuta“ niisama, vaid jagab juhiseid lähtuvalt aastatega kogutud teadmistest ja kogemustest. Ära hakka ise „leiutama“ võimalikke lahendusi, üldjuhul teeb see olukorra veel keerulisemaks. Kui olukord läheb kontrolli alt välja, siis istu lauale nii, et jalad asetseksid kuni põlvest saadik vees. Antud asend takistab ja aeglustab laua kiiret liikumist allatuult. Ürita leida veekogult retkejuht ja anna enda probleemist märku hääle või aeruga vehkides. Kui retkejuht sind ei kuule või ei märka, siis ürita oma probleemist märku anda mõnele teisele retkel osalejale. Retkejuht tuleb sulle kindlasti appi, aga mõnikord võib see võtta aega, sest abivajajaid võib olla mitmeid.  

d) retkelisele usaldatud varustust tuleb hoida heaperemehelikult ja on kogu retke vältel retkelise vastutada (lõhkumine, ära kadumine);

Varustust ei ole lubatud jätta järelevalveta või lõhkuda.

e) retkel liigutakse grupis soovituslikult ca 100 m2 alal;

Grupis liikudes on retkejuhil võimalik anda juhiseid kasutades häält (sõnad) ja vajadusel jõuda kiiresti abivajajateni. 

f) meeskond kui tervik – tugevad aitavad nõrgemaid, kogenumad vähem kogenuid.

Kogenumad abistavad vajadusel neid, kes ei saa keerulistes ilmastikuoludes hakkama. Retke marsruut ja liikumiskiirus sõltub sellest, kui kiiresti sõidab kogu grupp tervikuna.

Surfsport kasutab oma tegevuses täispuhutavaid SUP laudu, mis tuleb enne igat retke täispumbata (16 PSI). Täispumpamiseks kasutame elektroonilisi pumpasid.

Lisa kommentaar

Email again: